Ve Španělsku, Mexiku i Kolumbii je výplata z funded účtu zdanitelným příjmem a ve všech třech zemích se obvykle posuzuje jako příjem z podnikatelské nebo samostatné činnosti, ne jako kapitálový zisk. Pozice, které na evaluaci nebo na funded účtu obchodujete, nikdy nevlastníte, takže neexistuje aktivum, které byste prodali, a nic, co by se chovalo jako prodej investice. Dostáváte smluvní podíl na simulovaném zisku za činnost, kterou vykonáváte na vlastní účet. Ve Španělsku to znamená obecný základ daně, v Mexiku kapitolu o podnikatelské a odborné činnosti a v Kolumbii rentas no laborales uvnitř cédula general. Tento průvodce dává kategorii, otázku registrace, sazby pro rok 2026 z primárního zdroje a spočítaný příklad v každé měně.
- Španělsko: obvyklé posouzení je rendimiento de actividad económica, tedy obecný základ daně, ne úsporový základ. Do úsporového základu patří jen zisky z převodu majetku a výplata žádným převodem nevzniká.
- Španělsko podruhé: jakmile jste registrovaní jako OSVČ, musíte podat roční přiznání bez ohledu na výši příjmu a každé čtvrtletí odvádět 20 % z kumulovaného čistého příjmu na modelo 130.
- Mexiko: výchozí je actividades empresariales y profesionales. RESICO je zjednodušená varianta se stropem 3 500 000 MXN příjmu za předchozí rok a sazbou 1,00 % až 2,50 % z inkasovaného příjmu bez jakýchkoli odpočtů.
- Kolumbie: výplaty spadají do rentas no laborales uvnitř cédula general. Sazebník článku 241 začíná nulou do 1 090 UVT a nad 31 000 UVT dosahuje 39 %.
- Ani jedna ze tří zemí nemá pro výplaty od prop firmy zvláštní kategorii, takže záznam, který dokážete předložit, váží víc než nálepka, kterou zvolíte.
- Dolvero nesráží žádnou daň a nevydává daňové potvrzení a říká to otevřeně. Místo toho je každá výplata uvedená ve veřejném ledgeru s ověřovacím kódem, což je přesně důkaz, který váš účetní potřebuje.
- Španělsko, obecný základ
- 19 % až 47 %státní sazebník plus regionální
- Španělsko, čtvrtletní záloha
- 20 %z kumulovaného čistého příjmu, modelo 130
- Mexiko, strop RESICO
- 3 500 000 MXNpříjem z činnosti za předchozí rok
- Mexiko, sazby RESICO
- 1,00 % až 2,50 %z inkasovaného příjmu, bez odpočtů
- Kolumbie, nulové pásmo
- 1 090 UVTprvní pásmo článku 241, 0 %
- Daň sražená Dolverem
- Žádnáv žádné zemi, bez potvrzení
Proč výplata není kapitálový zisk
První otázka každého tradera zní, jestli se peníze dají zdanit nižší investiční sazbou. Ve všech třech systémech závisí odpověď na tomtéž bodu: co jste vlastně prodali? Na funded účtu leží pozice v simulovaném prostředí firmy. Nekupujete instrument, nedržíte ho na své jméno a nezcizujete ho. Vykonáváte činnost podle smlouvy a smlouva vám vyplácí podíl na výsledku.
Španělské právo to říká neobvykle jasně. Článek 46 zákona Ley 35/2006 stanoví, že úsporový základ tvoří určité kapitálové příjmy plus zisky a ztráty vzniklé při převodu majetku. Výplata nevzniká ani z jednoho z toho. Článek 27 téhož zákona definuje příjem z ekonomické činnosti jako příjem z organizace vlastních výrobních prostředků na vlastní účet za účelem účasti na produkci nebo poskytování služeb, což slušně popisuje obchodování evaluace, kterou jste si zaplatili, ve vlastním čase a vlastní metodou. Toto je náš výklad obou článků aplikovaný na funded účet, ne závazné stanovisko, a je to výklad, se kterým máte jít za poradcem, ne který máte předpokládat.
Tradeři často zdaňují výplatu úsporovou sazbou, protože vypadá jako zisk z obchodování. Když ji finanční úřad překvalifikuje na příjem z činnosti, rozdíl není jen v sazbě: může s sebou přinést registraci, čtvrtletní přiznání a úrok z prodlení. Kategorii si vyjasněte před první výplatou, ne až v přiznání po čtvrté.
Tři země v přehledu
| Země | Obvyklá kategorie | Kam příjem spadá | Rozpětí sazeb 2026 | Primární zdroj |
|---|---|---|---|---|
| Španělsko | Rendimiento de actividad económica | Obecný základ, sčítá se se mzdou a dalšími obecnými příjmy | 19 % až 47 % | Ley 35/2006, čl. 27, 63, 65 |
| Mexiko | Actividad empresarial o profesional, nebo RESICO | Título IV, Capítulo II zákona o dani z příjmů | 1,00 % až 2,50 % v RESICO | LISR, čl. 100, 106, 113-E, 113-F |
| Kolumbie | Rentas no laborales | Cédula general, společně s příjmy z práce a z kapitálu | 0 % až 39 % | Estatuto Tributario, čl. 241, 330, 335, 336 |
Španělsko
Kategorie. Rendimiento de actividad económica podle článku 27, zdaněný v obecném základu. Alternativou, kterou váš účetní zváží, jsou zisky a ztráty podle článku 33, jenže článek 46 posílá do úsporového základu jen zisky z převodu, takže ani kdyby se výplata posoudila jako zisk, úsporové sazby by automaticky nedostala.
Registrace. Dva oddělené kroky. První je daňový registr: modelo 036, tedy declaración censal de alta do registru podnikatelů, profesionálů a plátců, který Agencia Tributaria pro fyzické osoby vede přes službu Censos WEB. Druhým je registrace u sociálního zabezpečení v režimu RETA. Důsledek je zapsaný přímo v článku 96.2 zákona Ley 35/2006: kdo byl kdykoli během roku registrovaný jako OSVČ, musí podat roční přiznání bez ohledu na částku. Jakmile jste v registru, žádná výjimka pro malé příjmy neexistuje.
Sazby. Obecný základ se daní dvakrát, státním sazebníkem podle článku 63 a sazebníkem, který každé autonomní společenství schvaluje podle článku 74. Článek 65 stanoví referenční sazebník stejného tvaru pro poplatníky s bydlištěm v zahraničí a součet obou dává známé pásmo 19 % až 47 %. Vaše regionální polovina se bude lišit, někdy o několik bodů, takže berte sloupec se součtem jako orientaci, ne jako svůj výsledek.
| Základ daně do | Státní sazba, čl. 63 | Referenční druhý sazebník, čl. 65 | Referenční součet |
|---|---|---|---|
| 12 450 EUR | 9,5 % | 9,5 % | 19 % |
| 20 200 EUR | 12 % | 12 % | 24 % |
| 35 200 EUR | 15 % | 15 % | 30 % |
| 60 000 EUR | 18,5 % | 18,5 % | 37 % |
| 300 000 EUR | 22,5 % | 22,5 % | 45 % |
| nad 300 000 EUR | 24,5 % | 22,5 % | 47 % |
Pro srovnání, sazebník úsporového základu v článku 66 má sazby 19 %, 21 %, 23 %, 27 % a 30 %, poslední pásmo platí nad 300 000 EUR od 1. ledna 2025. Rozdíl mezi 19 % a 24 % ve středně velkém roce je přesně důvod, proč se vyplatí vyřešit otázku kategorie včas.
Čtvrtletní zálohy. Článek 110 prováděcí vyhlášky k IRPF stanoví zálohu ve výši 20 % z čistého příjmu za období od 1. ledna do posledního dne čtvrtletí, sníženou o to, co jste už zaplatili v předchozích čtvrtletích. Článek 111 určuje lhůty: 1. až 20. dubna, července a října a 1. až 30. ledna za čtvrté čtvrtletí. To je modelo 130. Článek 109.2 zprošťuje profesionály, jejichž příjem podléhal v předchozím roce alespoň ze 70 % španělské srážce, a zahraniční plátce španělskou srážku neprovádí, takže trader placený jen zahraniční prop firmou toto přiznání zpravidla podávat bude.
DPH. Modelo 303 je přiznání k DPH a formulář pro rok 2026 i pomocník Pre303 jsou na webu Agencia Tributaria k dispozici. Jestli vaše činnost španělskou DPH skutečně generuje, závisí na pravidlech místa plnění a na tom, jak je smlouva posouzena, což je otázka na poradce, ne něco, co se dá vyřešit z článku na blogu.
Výplaty 24 000 EUR za rok, uznatelné náklady 4 800 EUR, tedy čistý příjem z činnosti 19 200 EUR. Státní sazebník vezme 1 182,75 EUR z prvních 12 450 EUR plus 12 % ze zbývajících 6 750 EUR, což je 810 EUR, celkem 1 992,75 EUR. Regionální sazebník stejného tvaru to zdvojnásobí na 3 985,50 EUR, a to ještě před uplatněním osobního a rodinného minima, které částku dále snižuje. Modelo 130 by přitom během roku odvedlo 20 % z téhož čistého příjmu, tedy 3 840 EUR, takže trader bez dalších příjmů zpravidla končí rok s přeplatkem, ne s doplatkem.
Mexiko
Kategorie. Výchozí je Título IV, Capítulo II, Sección I zákona Ley del Impuesto sobre la Renta. Článek 100 činí poplatníkem podle tohoto oddílu fyzické osoby s příjmy z podnikatelské činnosti nebo z poskytování odborných služeb. Článek 106 vyžaduje měsíční zálohy do 17. dne následujícího měsíce, počítané z příjmů od začátku roku po odečtení uznatelných odpočtů téhož oddílu. Článek 109 pak posílá roční výpočet do sazebníku článku 152, který je progresivní a jehož pesové částky se valorizují o inflaci a znovu je publikuje SAT, takže si před výpočtem načtěte aktuální tabulku.
RESICO. Régimen Simplificado de Confianza je zjednodušená alternativa. Článek 113-E umožňuje fyzickým osobám s příjmy z podnikání, odborné činnosti nebo pronájmu do něj vstoupit, pokud jejich celkový příjem z těchto činností v předchozím roce nepřesáhl 3 500 000 pesos. Daň se platí měsíčně do 17. dne z příjmu skutečně inkasovaného a krytého dokladem CFDI, bez DPH a bez jakýchkoli odpočtů, a v dubnu následuje roční přiznání podle článku 113-F.
| Inkasovaný příjem, měsíčně | Sazba | Inkasovaný příjem, ročně | Sazba |
|---|---|---|---|
| do 25 000,00 MXN | 1,00 % | do 300 000,00 MXN | 1,00 % |
| do 50 000,00 MXN | 1,10 % | do 600 000,00 MXN | 1,10 % |
| do 83 333,33 MXN | 1,50 % | do 1 000 000,00 MXN | 1,50 % |
| do 208 333,33 MXN | 2,00 % | do 2 500 000,00 MXN | 2,00 % |
| do 3 500 000,00 MXN | 2,50 % | do 3 500 000,00 MXN | 2,50 % |
Kdo ho použít nemůže. Článek 113-E zavírá dveře společníkům, akcionářům a členům právnických osob a spřízněným osobám, zahraničním rezidentům se stálou provozovnou v Mexiku, komukoli s příjmy z preferenčních daňových režimů a těm, kdo pobírají příjmy uvedené ve frakcích III až VI článku 94. Překročení stropu 3 500 000 pesos kdykoli během roku, stejně jako nesplnění povinností podle článků 113-G a 113-I, vás od následujícího měsíce vrací do běžného oddílu a úřady vám mohou režim přiřadit i bez vaší žádosti.
Praktický háček je faktura. RESICO zdaňuje inkasovaný příjem krytý dokladem CFDI a zahraniční prop firma není mexický poplatník, který CFDI běžně přijímá. Jestli a jak doklad k výplatě vystavíte, je jediná otázka, kterou má smysl položit účetnímu dřív, než režim zvolíte. Označujeme ji jako otevřenou, místo abychom předstírali, že existuje ustálená odpověď.
Výplaty 480 000 pesos inkasované během roku, v režimu RESICO. Roční tabulka v článku 113-F zařadí 480 000 do pásma do 600 000, sazba je tedy 1,10 % a roční daň 5 280 pesos. Měsíc, ve kterém přišlo 40 000 pesos, spadá do měsíčního pásma do 50 000, také 1,10 %, takže záloha za ten měsíc je 440 pesos. Žádné odpočty se neuplatňují, což je výměna, kterou po vás režim chce.
Kolumbie
Kategorie. Článek 330 zákona Estatuto Tributario dělí příjmy fyzické osoby do tří cédul a první z nich, cédula general, drží pohromadě příjmy z práce, z kapitálu a rentas no laborales. Článek 335 definuje rentas no laborales jako vše, co není výslovně zařazeno v jiné cédule, kromě dividend a mimořádných zisků. Výplata od prop firmy není příjem ze zaměstnání, není dividenda a není mimořádný zisk, takže končí právě tady.
Co si můžete odečíst. Článek 336 umožňuje odečíst náklady a výdaje přiřaditelné k rentas no laborales a k příjmům z kapitálu podle běžných pravidel, což je část, na které traderovi se skutečnou nákladovou základnou záleží. Osvobozené příjmy a zvláštní odpočty jsou omezené zvlášť, na 40 % z čisté částky a v absolutním vyjádření na 1 340 UVT ročně.
Sazby. Článek 241 stanoví jediný sazebník pro celou cédula general, vyjádřený v UVT, takže se nemusí každý rok přepisovat. Článek 868 ukládá DIAN zveřejnit pesovou hodnotu UVT rozhodnutím před začátkem roku, takže si tu hodnotu vezměte z rozhodnutí pro dané zdaňovací období, vydělte jí svůj základ a čtěte tabulku.
| Základ daně v UVT | Mezní sazba | Daň v UVT |
|---|---|---|
| 0 až 1 090 | 0 % | 0 |
| nad 1 090 do 1 700 | 19 % | (základ minus 1 090) x 19 % |
| nad 1 700 do 4 100 | 28 % | (základ minus 1 700) x 28 % + 116 |
| nad 4 100 do 8 670 | 33 % | (základ minus 4 100) x 33 % + 788 |
| nad 8 670 do 18 970 | 35 % | (základ minus 8 670) x 35 % + 2 296 |
| nad 18 970 do 31 000 | 37 % | (základ minus 18 970) x 37 % + 5 901 |
| nad 31 000 | 39 % | (základ minus 31 000) x 39 % + 10 352 |
Musíte podat přiznání? Článek 592 osvobozuje od podání fyzické osoby, které nejsou plátci DPH, jejichž hrubý příjem za rok nedosáhl 1 400 UVT a jejichž hrubý majetek k poslednímu dni roku nepřesáhl 4 500 UVT. Roční vládní nařízení k podávání přiznání přidává další testy a kalendář lhůt, takže si ho pro daný rok projděte a nespoléhejte jen na samotný článek.
Výplaty 60 000 000 pesos za rok a 9 000 000 pesos přiřaditelných nákladů dávají čistý základ rentas no laborales 51 000 000 pesos. Vydělte ho hodnotou UVT zveřejněnou pro daný rok a získáte základ v UVT. Pokud vyjde 1 500 UVT, daň je (1 500 minus 1 090) x 19 % = 77,9 UVT, tedy efektivní sazba 5,2 %. Při 2 500 UVT je to (2 500 minus 1 700) x 28 % + 116 = 340 UVT, tedy 13,6 %. Sazebník je skutečně progresivní, takže první funded rok se k avizovaným 39 % zpravidla ani nepřiblíží.
Evidence a co pro vás dělá payout ledger
Všechny tři finanční správy fungují v praxi stejně: nezajímá je, jak příjem nazvete, dokud vás nepožádají, abyste číslo doložili. Trader u prop firmy nemá potvrzení od zaměstnavatele ani daňový report od brokera, takže složka, kterou si vedete sám, je celý jeho případ. Veřejný ledger Dolvera tu pomáhá nadstandardně, protože každá výplata nese ověřovací kód, který si může kdokoli včetně kontrolora porovnat se zveřejněným záznamem.
- Zapisujte každou výplatu v den schválení. Datum, hrubou částku, poplatek 1 % (u bankovního převodu i poplatek za převod), čistou přijatou částku, metodu a ověřovací kód z ledgeru. Na CFD účtech lze o výplatu žádat každých 14 dní, takže seznam má předvídatelný tvar a mezery jsou snadno vidět.
- Veďte i bankovní nebo peněženkovou stranu. Formulář výplaty ukáže přesný poplatek i částku, kterou obdržíte, ještě před odesláním. Ke každému připsání spárujte řádek ledgeru, ať se oba záznamy shodují v částce i datu.
- Zakládejte nákladovou stranu od prvního dne. Poplatky za evaluace, poplatky za add-ony, data a platformy, hardware, honoráře poradců za tuto radu. Počítejte s tím, že Dolvero vrací poplatek za evaluaci v plné výši s druhou výplatou, takže jde o vrácený, ne trvalý náklad, a vaše evidence má ukazovat oba pohyby.
- Zaznamenejte přepočet měny. Výplaty jsou v dolarech. Ať vaše země vyžaduje jakýkoli kurz, jednou si poznamenejte, který kurz a k jakému dni používáte, a držte se stejné metody celý rok.
- Uschovejte si pravidla a podmínky ve znění, které platilo pro vás. Dolvero zamyká pravidla pro účet ode dne jeho spuštění a každou změnu publikuje ve veřejném changelogu, takže vždycky doložíte, která verze pro danou výplatu platila.
| Záznam | Odkud pochází | Proč na něm záleží |
|---|---|---|
| Dolvero | Veřejný payout ledger, jeden řádek na výplatu s ověřovacím kódem | Nezávisle ověřitelné účetním i kontrolorem |
| Platební poskytovatel | Záznam transakce z banky, PayPalu, Wise nebo USDT | Dokládá datum a skutečně přijatou částku |
| Faktury, které vystavíte | Vlastní účetnictví, pokud to váš režim vyžaduje | Závisí na zemi a zvoleném režimu |
| Daňové potvrzení | Dolvero ho nevydává | Potvrzení o srážce neexistuje, nahrazuje ho ledger |
Tento článek shrnuje publikované právo a materiály finančních správ ve stavu k 10. září 2026. Je to obecná informace, ne daňové ani právní poradenství, nemůže zohlednit vaše rezidenství, vaše ostatní příjmy ani rodinnou situaci a daňová pravidla se mění, někdy se zpětnou účinností. Než cokoli podáte, ověřte si svou situaci u licencovaného poradce ve své zemi.
V čem Dolvero vyniká
- Veřejný payout ledger
- Každá výplatauvedená s ověřovacím kódem
- Výplatní cyklus
- Každých 14 dnína CFD účtech
- Rychlost uvolnění
- 1 h 56 min průměr322 výplat, žádná přes 24 h, k 2. 11. 2026
- Poplatek za výplatu
- 1 %zobrazený ve formuláři před odesláním
- Sražená daň
- Žádnáotevřeně, bez vydávání potvrzení
- Poplatek za evaluaci
- Vrácenýv plné výši s druhou výplatou
Časté otázky
Je výplata z funded účtu ve Španělsku kapitálový zisk?
Zpravidla ne. Článek 46 zákona Ley 35/2006 posílá do úsporového základu jen kapitálové příjmy a zisky vzniklé při převodu majetku a výplata vzniká ze smlouvy, ne z prodeje čehokoli. Obvyklé posouzení je rendimiento de actividad económica v obecném základu. Jde o výklad zákona aplikovaný na funded účet, takže si ho potvrďte u poradce.
Musím se ve Španělsku registrovat jako autónomo, abych mohl dostávat výplaty?
Pokud se činnost posoudí jako ekonomická činnost, jde o dva kroky: registraci do daňového registru na modelo 036 a registraci u sociálního zabezpečení v režimu RETA. Jeden důsledek stanoví článek 96.2 zákona Ley 35/2006: kdo byl kdykoli během roku registrovaný jako OSVČ, musí podat roční přiznání bez ohledu na to, jak málo vydělal.
Můžu v Mexiku použít na výplaty od prop firmy RESICO?
Článek 113-E to umožňuje u příjmů z podnikání, odborné činnosti a pronájmu do 3 500 000 pesos za předchozí rok, se sazbou 1,00 % až 2,50 % a bez odpočtů, a vylučuje společníky obchodních společností, spřízněné osoby a několik dalších případů. Otevřená otázka je CFDI, protože RESICO zdaňuje inkasovaný příjem krytý dokladem a plátce sídlí v zahraničí. Vyřešte to s účetním dřív, než režim zvolíte.
Do které cédula výplaty v Kolumbii spadají?
Do rentas no laborales uvnitř cédula general, protože článek 335 sem řadí vše, co není výslovně zařazené jinam, kromě dividend a mimořádných zisků. Náklady a výdaje přiřaditelné k tomuto příjmu lze odečíst podle článku 336 a celá cédula se pak zdaní jediným sazebníkem článku 241.
Sráží Dolvero daň nebo posílá daňové potvrzení?
Ani jedno, v žádné zemi. Dolvero vyplácí schválenou částku sníženou o poplatek 1 % (u bankovního převodu i o poplatek za převod uvedený ve formuláři výplaty) a nevydává potvrzení o srážce ani roční daňové potvrzení. Co poskytuje, je záznam ve veřejném ledgeru ke každé výplatě, s ověřovacím kódem, plus živá stránka transparentnosti.
Který jediný záznam je nejužitečnější?
Přehled s jedním řádkem na výplatu, kde je datum, hrubá částka, poplatky, čistá přijatá částka, metoda, ověřovací kód a použitý kurz. Všechno, na co se finanční úřad funded tradera ptá, se dá z této tabulky a spárovaných bankovních záznamů zodpovědět.
Každá výplata, zveřejněná a ověřitelná
Dolvero uvádí každou zpracovanou výplatu ve veřejném ledgeru s ověřovacím kódem a stránka transparentnosti z něj počítá doby uvolnění živě. Je to přesně ten záznam, který po vás bude účetní chtít.
- Španělsko, zákon o dani z příjmů: Ley 35/2006 del IRPF, konsolidované znění, BOE (čl. 27 příjmy z ekonomické činnosti, čl. 33 zisky a ztráty, čl. 46 úsporový základ, čl. 63 státní sazebník, čl. 65 referenční druhý sazebník, čl. 66 sazebník úsporového základu, čl. 96 povinnost podat přiznání)
- Španělsko, prováděcí předpis: Real Decreto 439/2007, Reglamento del IRPF, BOE (čl. 95 srážka u odborné činnosti, čl. 109 až 111 čtvrtletní zálohy, sazba 20 % a lhůty pro podání)
- Španělsko, formuláře: Agencia Tributaria, modelo 303, přiznání k DPH, 2026 a Agencia Tributaria, censos, NIF y domicilio fiscal, modelo 036 a Censos WEB
- Mexiko: Ley del Impuesto sobre la Renta, oficiální znění, Orden Jurídico Nacional (čl. 100 podnikatelská a odborná činnost, čl. 106 měsíční zálohy, čl. 109 roční výpočet, čl. 113-E strop RESICO, měsíční tabulka a vyloučení, čl. 113-F roční tabulka). Pesové částky ročního sazebníku článku 152 se valorizují o inflaci a znovu je publikuje SAT, proto je zde neuvádíme.
- Kolumbie: Estatuto Tributario, právní kompilace DIAN (čl. 241 sazebník v UVT, čl. 330 tři cédulas, čl. 335 příjmy cédula general, čl. 336 náklady a limity 40 % a 1 340 UVT, čl. 592 kdo nemusí podávat, čl. 868 UVT a její roční rozhodnutí)
- Dolvero: Pravidla obchodování a FAQ, stránka transparentnosti a veřejný payout ledger (výplatní cyklus, poplatky za výplatu, metody a doby uvolnění, vrácení poplatku za evaluaci), Podmínky, changelog pravidel. Hodnoty z ledgeru k 2. listopadu 2026: 322 zpracovaných výplat, průměrné uvolnění 1 h 56 min, žádná přes 24 h.




